Magdalena Grajnert

Wyjątkowa opieka nad kobietą w ciąży w skierniewickim szpitalu

Wyjątkowa opieka nad kobietą w ciąży w skierniewickim szpitalu
Magdalena Grajnert

Łódzki OW NFZ rozstrzygnął konkurs ofert na koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży. Od 1 sierpnia w 3 szpitalach w Łódzkiem kobiety w ciąży będą mogły korzystać z nowego modelu opieki w ramach pilotażu prowadzonego przez NFZ. Poza szpitalem Salve Medica w Łodzi i Szpitalem Wojewódzkim w Sieradzu, program będzie realizowany także w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.

Program zapewnią całkowitą opiekę nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia. Opieka po urodzeniu dziecka będzie obejmować między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią.

Artur Olsiński p.o. dyrektor ŁOW NFZ: Mamy nadzieję, że mamy, które wybiorą ośrodki realizujące KOC, poczują się bezpieczne i dobrze zaopiekowane. Chciałbym, aby z takiego sposobu prowadzenia ciąży skorzystało jak najwięcej kobiet. W Łódzkiem rodzi się i godnie, i po ludzku, ale wierzę, że w opiece okołoporodowej można wiele jeszcze poprawić.
Szpital jako współkoordynator programu będzie mógł skorzystać z nowego sposobu rozliczenia. Placówki, wybrane w konkursie mogą liczyć na wyższe finansowanie, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. ŁOW NFZ podpisze od 1 sierpnia 2016 r. umowy z 3 placówkami na 1 rok. Na razie ŁOW NFZ zarezerwował 4,5 miliona złotych na sfinansowanie nowego modelu opieki do końca roku 2016. Porody i opieka nad noworodkiem są świadczeniem nielimitowanym i NFZ opłaci każdy poród.

Do programu koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży mogły przystąpić te placówki, które deklarują minimum sześćset porodów rocznie - to około dwa porody dziennie - i jednocześnie zabezpieczą dostęp do poradni ginekologiczno - położniczych oraz położnej.
Dotąd kobiety w ciąży same umawiały wizyty na badania, wizyty u specjalistów. Z naszych analiz wynika, że ciężarne czasem nie korzystały z takiej liczby wizyt u ginekologa podczas ciąży, jaka jest zalecana
(co najmniej 8), choć do dyspozycji mają lekarzy ginekologów w niemal 200 poradniach ginekologicznych w Łódzkiem. W ramach KOC o wszystko, m.in. o terminowość, rodzaj i liczbę wykonywanych badań czy konsultacji zadba ośrodek, który będzie koordynował opiekę nad ciężarną. W ramach KOC ciężarne uzyskają pełnoprofilową opiekę w okresie ciąży, porodu oraz w okresie sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Warto podkreślić, że ciężarna będzie mogła zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży. Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej, lekarzy szpitala, edukatora laktacyjnego. W ramach opieki koordynowanej zespół będzie zapewniał całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia. Opieka po urodzeniu dziecka będzie obejmować między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią.
Po zgłoszeniu się do placówki realizującej KOC ciężarna otrzyma indywidualny plan opieki – dostosowany do jej stanu zdrowia, etapu ciąży i, oczywiście, wynikający ze standardów ustalonych przez MZ oraz specjalnie przygotowaną informację dla kobiety objętej KOC. Znajdzie w niej adresy i telefony do miejsc, z których będzie mogła skorzystać oraz zalecany zakres badań w każdym okresie ciąży. Pacjentka będzie mogła wybrać, czy jej ciążę będzie prowadziła położna, czy lekarz ginekolog – to nowość! Położna będzie mogła w każdej chwili skonsultować się z lekarzem czy wykonać konieczne badania. Nowością jest także całodobowa możliwość kontaktu z ośrodkiem koordynującym ciążę – o każdej porze będzie mogła zadzwonić, uzyskać konsultację i rozwiać wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia.

NFZ będzie chciał poznać opinię mam. Matki po porodzie otrzymają ankietę, dzięki której będą mogły się wypowiedzieć, czy są zadowolone z opieki. W ankiecie są pytania o każdy etap opieki: w szpitalu, w poradni i w czasie połogu w domu. Pytania z ankiety.: Czy czuła się Pani bezpieczna w oferowanej przez nas opiece ambulatoryjnej (u położnej lub w poradni) i jak ją Pani ocenia? Czy czuła Pani, że położna otacza Pani dziecko profesjonalną opieką? Czy w trakcie pobytu opieka nad Panią była sprawowana z zachowaniem zasad prywatności (np. podczas zbierania wywiadu, badania, udzielania informacji, porodu)? Czy w trakcie pobytu personel zadawał pytania dotyczące natężenia odczuwanego przez Panią bólu? Za odpowiednią liczbę wypełnionych ankiet szpital otrzyma premię finansową.

NFZ pozostawia ciężarnym prawo wyboru. NFZ wprowadzając w życie program „koordynowanej opieki w ciąży”, równolegle pozostawia dotychczasowy system opieki, a co za tym idzie daje kobietom możliwość wyboru formy opieki okołoporodowej w okresie ciąży, porodu oraz połogu. Kobieta może zdecydować się na dotychczasowy model opieki albo wybrać placówkę realizującą świadczenia w ramach opieki koordynowanej. Warto podkreślić, że kobieta, która będzie chciała prowadzić ciążę w ramach opieki koordynowanej jednocześnie nadal może korzystać z opieki swojej położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Położne POZ zachowują wszystkie aktywne deklaracje wyboru zapisanych do nich kobiet.

W jaki sposób kobieta będzie mogła skorzystać z programu opieki koordynowanej?

Wystarczy, że przyszła mama zgłosi się do placówki realizującej program i podpisze oświadczenie o przystąpieniu do programu. W oświadczeniu są zawarte między innymi dane kontaktowe do koordynatora, który będzie sprawował opiekę nad ciężarną oraz wszelkie niezbędne numery telefonów.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.