Światowe Dni Młodzieży: Pielgrzymi z całego świata dotarli do diecezji łowickiej

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Światowe Dni Młodzieży: Pielgrzymi z całego świata dotarli do diecezji łowickiej

Rafał Klepczarek

Z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie do diecezji łowickiej przyjechało prawie tysiąc pielgrzymów z zagranicy. Część z nich będzie gościć w diecezji do piątku, a pozostali wyjadą do Krakowa dopiero w poniedziałek, 25 lipca.

W Łowiczu oraz okolicznych wioskach zamieszkało stu Włochów z Perugii wraz z arcybiskupem Renato Boccardo ze Spoleto oraz około 70 mieszkańców Indii, w Skierniewicach zakwaterowano 44 Francuzów, a Puszczy Mariańskiej 50 Białorusinów. Po pięćdziesięciu gości z Półwyspu Apenińskiego przyjęły natomiast Kutno, Łęczyca i Rawa Mazowiecka.

Jako pierwsza do Łowicza przybyła 19 lipca pięćdziesięcioosobowa grupa z egzotycznych Indii. Z Bombaju do Warszawy lecieli 11 godzin z przesiadką w Zurichu. W jej skład weszły Vincy Irudayaraj, Maria Deborah E, Pearl Dias, Jenny Thingshung, Chonchuila Magdalene Chahong Shimray oraz Svetlana Fernandes. Sześć sympatycznych dziewcząt z kraju nad Indusem zamieszkało u państwa Marzeny i Andrzeja Zygmuntów w Łowiczu. Gospodarze ugościli je schabowym z ziemniakami i surówką oraz zupą pomidorową, a na deser podali ciasto cytrynowe i kawę. Katoliczki z Indii zgodnie uznały, że jedzenie było pyszne, a najlepiej smakował im kotlet i deser. - Chcemy jeszcze poeksperymentować z polską kuchnią – mówi Vincy Irudayaraj.

Państwo Zygmuntowie kontaktują się z Azjatkami po angielsku za pośrednictwem córki Marianny. – Już pierwszego dni zabraliśmy je na spotkanie z burmistrzem Krzysztofem Kalińskim, który opowiadał o zabytkach, historii i współczesności naszego miasta oraz zabrał gości z Indii na pieszą wycieczkę po centrum – mówi Andrzej Zygmunt.

W rozmowie z nami młode Indyjki stwierdziły, że Łowicz bardzo im się spodobał. Są one także pod wrażeniem gościnności i życzliwości jego mieszkańców, z którymi się spotkali. Co je zdziwiło to fakt, że w Łowiczu na ulicach jest mało ludzi. W Indiach, które są jednym z najludniejszych krajów świata, ulice są pełne tłumów przechodniów oraz pojazdów.

Choć młode Indyjki pochodzą z różnych stron tego różnorodnego i ogromnego kraju do Polski każdą z nich sprowadziła pamięć o papieżu Janie Pawle II. - Przyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Polsce, to dla mnie swego rodzaju pielgrzymka – mówi Maria Deborah E. – Moja mama cierpi na chorobę Parkinsona i będę modliła się w Krakowie za pośrednictwem świętego Jana Pawła II do Boga o jej uzdrowienie.

Natomiast Chonchuila Magdalene Chahong Shimray jest „wielką fanką” Karola Wojtyły i chce poznać kraj, w którym się wychował.

Liczna grupa Azjatów wzbudziła także żywe zainteresowanie wśród mieszkańców miasta nad Bzurą. Szczególnie ich orientalna uroda. – Byłem zaskoczony, że w jednym kraju żyją ludzie, którzy mają bardzo ciemną, jasną i żółtą skórę – powiedział nam Arkadiusz Wojda, który mieszkańców Indii spotkał na Starym Rynku. – Jestem też pod wrażeniem urody przedstawicielek płci pięknej z tego kraju.

Goście z Indii do Krakowa wyjadą już 22 lipca. Dzień wcześniej wzięli jednak udział w Dniach w Diecezji Łowickiej. Te rozpoczęły się 21 lipca przywitaniem młodych z zagranicy. Dzień później wzięli oni wraz z polską młodzieżą udział w pielgrzymkach. W diecezji łowickiej wyznaczono cztery pątnicze miejsca: sanktuarium maryjne ze słynącym z cudów obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem w Domaniewicach (pow. łowicki), klasztor kapucynów ojca Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście nad Pilicą (pow. grójecki), miejsce chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Wareckich (pow. łęczycki) oraz kompleks maryjny w Niepokalanowie (pow. sochaczewski).

Piątek, 22 lipca przeznaczono natomiast na zwiedzanie. Uczestnicy ŚDM obejrzą więc m. in. najciekawsze zabytki Łowicza, Arkadię, Nieborów, Maurzyce i Sromów.

Najważniejszym elementem DwDŁ będzie diecezjalny dzień wspólnotowy w Łowiczu. W sobotę, 23 lipca ks. biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej o godz. 10.30 odprawi na Starym Rynku mszę świętą. Po jej zakończeniu uczestnicy oddadzą hołd Janowi Pawłowi II pod pobliskim papieskim pomnikiem.

Następnie młodzież przeniesie się na błonia nad Bzurą. W parku obędzie się piknik połączony z występami zespołów folklorystycznych, festiwalem narodów i koncertem „dziękczynienia i uwielbienia”.

Niedzielę goście z zagranicy spędzą z rodzinami, które ich przyjęły. Dzień później pielgrzymi wyjadą do Krakowa.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.